Trening - informacje podstawowe

Zanim zaczniesz trenować, powinieneś określić z trenerem, co chcesz osiągnąć. Czy chcesz pozbyć się tkanki tłuszczowej, zwiększyć siłę, a może pragniesz przyrostu masy mięśniowej?

Po wyznaczeniu właściwego celu, powinieneś wybrać sobie plan treningowy. Nie załamuj się, jeżeli od razu nie ujrzysz wielkich postępów. Najważniejsze to regularnie ćwiczyć. Cierpliwość to pierwszy stopień do zwycięstwa. Dopiero po przynajmniej czterech miesiącach, można tak naprawdę ocenić efekty naszych starań.

Pamiętaj o rozgrzewce - należy zrobić właściwą i dokładną rozgrzewkę. Dla organizmu pobudzenie mięśni przed wysiłkiem to podstawa i jest kluczowym elementem każdego sportu wyczynowego. Zaniedbywanie tego, może nas doprowadzić do wielu bardzo nieprzyjemnych kontuzji. Również nie nadwyrężaj się na początku treningu.

Zanim przystąpisz do właściwego treningu, musisz poprzedzić go tzw. treningiem ogólnorozwojowym. Dwa, trzy, cztery razy w tygodniu przez pierwsze dwa miesiące, odpowiednio przygotuj twoje mięśnie i ciało do właściwego treningu.

Najpierw "męczymy" największe grupy mięśniowe np. (grzbiet i klatka piersiowa), następnie mniejsze jak biceps i triceps). Podczas treningu klatki piersiowej, pracuje triceps, a podczas treningu grzbietu, pracuje biceps.

Nie zaczynaj od razu od programów treningowych dla profesjonalistów. Uwierz, że najlepsze rezultaty osiąga się treningiem dla początkujących.

Trening musi być zmieniany co dwa – trzy miesiące. Każdy rozkład ćwiczeń działa na każdego inaczej. Kulturystyka polega na tym, by dobrać odpowiedni trening dla siebie i wymaga to jednak wiele czasu poświęconego na regularne ćwiczenia. Mięśnie mogą się uodpornić częściowo na trening, dlatego powinno się wprowadzać różne zmiany. Zbyt wiele zmian również nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

Podczas odpoczynku, rozciągaj mięśnie. Nie stój bezczynnie. Odpoczynek musi trwać od 30 do 100 sekund, aż poczujesz, że jesteś gotowy do następnej serii ćwiczeń.

Trzeba też dobrać odpowiednie obciążenie, najlepiej między 8-12 razy, powinieneś poczynić wtedy największe postępy. Pierwszego tygodnia wykonuj ćwiczenia z lekkim obciążeniem, abyś potrafił zrobić 12-15 razy, zachowując przy tym właściwą technikę.

Mięśnie potrzebują minimum 48-72 godzin na odpoczynek. Na początku powinieneś ćwiczyć co 2-3 dni. Twoje mięśnie rosną podczas odpoczynku a nie treningu.

 

W menu (po prawej stronie) znajdziesz kilka przykładowych schematów treningowych, jak również wskazówki dotyczące wpływu treningu na odchudzanie i kondycję. Zachęcamy do dalszych poszukiwań - Internet jest prawdziwą skarbnicą wiedzy.

STUDIO REKREACYJNE "B-52" NOGAJ TADEUSZ

ul. Jaśkowa Dolina 105
80-286 Gdańsk

NIP: 9570141848

REGON: 191616951

B-52 Siłownia Kutlurystyczna