Każdy wie, że do obciążenia fizycznego należy organizm dobrze przygotować. Dobra rozgrzewka jest wymaganą częścią treningu. Nie jest ona może gwarancją braku urazu, ale na pewno o wiele zmniejsza prawdopodobieństwo jego wystąpienia. Przygotowuje również organizm do wysiłku, daje mu jakoby znak, że ma zmobilizować swoje siły.
Każdym treningiem rządzi schemat:
Prawidłowa rozgrzewka powinna być wykonywana według określonego schematu. Oto nasze propozycje ćwiczeń:
Jest to podstawa rozgrzewki. Nie ważne do jakiej aktywności fizycznej się przygotujemy powinniśmy wcześniej chwilę pobiegać. Przygotuje to nasze płuca do dostarczania większej ilości tlenu niż normalnie. Absolutne minimum to 5 minut.
Trucht możemy urozmaicić o różne ćwiczenia w biegu (np. wymach, krążenia itd.). Powinniśmy zacząć od zwykłego wolnego biegu. Następnie możemy nieco go modyfikować, używając skipów, bądź zmieniając jego tempo.
Aby zmniejszyć ryzyko urazu stawu powinniśmy go odpowiednio rozgrzać. Efekt osiągamy poprzez krążenia. Rozgrzewanie stawów zaczynamy od góry, tzn. od głowy schodząc coraz niżej, aż do stóp. Nie ważne do czego się przygotowujemy rozgrzewamy wszystkie stawy opisane przez nas muszą być rozgrzane!
Nie będziemy dokładnie opisywać sposobu na rozciąganie każdej partii mięśni, gdyż zrobiliśmy to w artykułach o stretchingu. Damy jedynie wskazówkę, że przeważnie zaczynamy rozciąganie od dołu, a nie od góry.
Nie jest to konieczny krok, chyba, że przygotowujemy się do treningu siłowego. Proponujemy takie ćwiczenia jak pompki, przysiady itd.
WAŻNE: Nie próbujemy tutaj pobić naszych życiowych rekordów. Ćwiczymy tak, aby nie zmęczyć się zbytnio. Proponujemy 30-50% naszych możliwości.
Ważne przy sportach w których liczy się kondycja. Ćwiczenie polega na szybkim startowaniu i bieganiu na ustalonym dystansie w jak najszybszym czasie. Przykładowe starty: start z leżenia, start ze skipu w przeciwnym kierunku do kierunku biegu, itd.
Powinniśmy wykonać od 3 do 10 przebieżek.
Rozgrzewkę kończymy bardzo wolnym biegiem, a nawet marszem. Staramy się uspokoić oddech. Możemy podnosić ręce przy wdechu a opuszczać przy wydechu.
Oczywistym jest, że do różnych obciążeń fizycznych powinniśmy się różnie przygotowywać. Do siatkówki główny nacisk powinniśmy przyłożyć do rozgrzania rąk, w piłce nożnej do nóg. Przedstawiona przez nas rozgrzewka jest jedynie schematem, który można modyfikować i dobrowolnie zmieniać.
Dobra rozgrzewka nie może trwać minutę, czy też dwie! Powinna trwać minimum 10 – 15 minut. Ja zawsze stosuję najpierw 5-10 minut treningu aerobowego (rower, bieżna, itp.) a następnie przeprowadzam rozgrzewkę ogólnorozwojową, tzn. różnego rodzaju skręty i skłony tułowia.
Zaczynając od górnej połowy ciała, wykonuję następujące ćwiczenia:
Musicie pamiętać również o wcześniejszym rozgrzaniu mięśni, które będziecie za chwilę trenować. Taką rozgrzewkę wykonuje się z małymi ciężarkami i większą ilością powtórzeń. Zakładając, że za chwilę będziecie trenować bicepsy i musicie wykonać 3 ćwiczenia, to najpierw zróbcie 2 serie pierwszego ćwiczenia po 15-20 powtórzeń, następnie odpocznijcie, po czym wykonajcie serię składającą się z 12 powtórzeń, pamiętając, żeby ciężar odpowiadał 50-60% Waszego ciężaru maksymalnego. Po takiej rozgrzewce, możecie zacząć trening bicepsów. Taką samą rozgrzewkę stosujcie również w treningu innych partii mięśniowych.
Niektórzy kulturyści wykonują 2 serie po 15-20 powtórzeń wszystkich ćwiczeń, które za chwilę będą trenować. Przykład klatki piersiowej:
Najpierw wykonujemy z bardzo małym ciężarem (czasem nawet samą sztangą) wszystkie trzy ćwiczenia bez odpoczynku po15-20 powtórzeń. Następnie odpoczywamy, po czym jeszcze raz powtarzamy to samo. Znowu odpoczywamy i na koniec wykonujemy tylko pierwsze ćwiczenie z ciężarem 50% ciężaru maksymalnego. Po takiej rozgrzewce jesteśmy gotowi na trening docelowy. Taką rozgrzewkę wykonujemy przed treningiem każdej grupy mięśniowej. Pamiętajcie, że od prawidłowej rozgrzewki zależy często powodzenie treningu.
ul. Jaśkowa Dolina 105
80-286 Gdańsk
NIP: 9570141848
REGON: 191616951